Bawełniane torby ekologiczne — przydatne w zwalczaniu plastiku
Bawełniane torby ekologiczne — przydatne w zwalczaniu plastiku

Bawełniane torby ekologiczne — przydatne w zwalczaniu plastiku

O zgubnym wpływie tworzyw sztucznych na środowisko słyszał już chyba każdy. Nie ma więc wątpliwości, że ograniczenie użytkowania produktów jednorazowych ma kluczowe znaczenie dla redukcji produkcji odpadów. Jak zmniejszyć ilość wytwarzanych plastikowych śmieci? Jednym ze sposobów na zminimalizowanie zużycia tworzyw sztucznych jest stosowanie bawełnianych toreb na zakupy. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Jak długo rozkłada się plastik?

Plastik jest tanim w produkcji i wytrzymałym tworzywem sztucznym o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje się go powszechnie m.in. w przemyśle. Niestety, mimo zapewnień międzynarodowych koncernów o możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych, aż 90% odpadów nigdy nie zostaje poddawana recyklingowi. W rezultacie plastikowe śmieci zajmują coraz więcej miejsca na wysypiskach. Zalegają w środowisku naturalnym, gdzie rozkładają się przez okres od 100 do nawet 1000 lat. Przykładowo, torba z tworzywa sztucznego ulega biodegradacji po około 400 latach!

O skali problemu z plastikiem świadczy wielka plama śmieci o powierzchni ok. 1,6 mln km2 dryfująca po Pacyfiku. Składa się ona głównie z tworzyw sztucznych. Bezpośrednio zagraża życiu stworzeń morskich i pośrednio ludzi. Znajdujący się w niej plastik ulega fotodegradacji, a mikrodrobiny rozpuszczone w wodzie przedostają się do spożywanej przez nas żywności.

Bawełniane torby ekologiczne w odpowiedzi na problem plastiku

W związku ze zwiększającą się ilością zalegających śmieci Unia Europejska wprowadziła w sklepach opłaty od toreb jednorazowego użytku. Docelowo w sklepach ma obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak talerze, sztućce, słomki, patyczki do uszu oraz torebki. Sklepy już od jakiegoś czasu przygotowują się do tych zmian i oferują papierowe lub bawełniane torby wielokrotnego użytku.

Torby z cienkiej bawełny lub juty oraz bawełnianej siatki wykorzystywane są do pakowania i ważenia warzyw oraz owoców. Natomiast ekologiczne torby bawełniane z grubszego materiału o gramaturze 270 g/m2 sprawdzają się do pakowania większych zakupów.

Trzeba pamiętać, że same dyrektywy Unijne nie pozwolą na całkowite zażegnanie problemu z plastikiem w środowisku. Bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa i stosowanie w swoim życiu zasad zero waste i less waste. Dzięki temu istnieje szansa na pozostawienie planety w lepszym stanie dla kolejnych pokoleń. W celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko warto wprowadzać w życie drobne zmiany. Jedną z nich może być np. rezygnacja z kupowania napojów w plastiku i przerzucenie się na wielorazowe butelki, do których można wlewać kranówkę lub samodzielnie przefiltrowaną wodę.

Jakie plusy mają bawełniane torby ekologiczne?

Dlaczego opłaca się nosić ze sobą własną torbę bawełnianą na zakupy, zamiast po raz setny kupować foliówkę i wyrzucać ją do kosza zaraz po przyniesieniu do domu? Po pierwsze, używanie wielorazowych siatek pozwala ograniczyć ilość plastikowych śmieci. Po drugie, w skali długofalowej jest to nawet tańsze rozwiązanie — płacisz raz, korzystasz wiele razy.

Wyprodukowanie prostych, bawełnianych toreb (nawet pochodzących z recyklingu) kosztuje mniej. Dzięki temu naprawdę niewiele trzeba zainwestować, aby nabyć taką wielorazową siatkę. Ponadto torby ekologiczne są często rozdawane za darmo podczas eventów promujących ekologiczny styl życia, takich jak np. Światowy Dzień bez Opakowań Foliowych (23 stycznia). Warto wspomnieć również o kwestii trwałości i odporności na obciążenie. Materiałowe torby z reguły cechują się większą wytrzymałością niż te foliowe.

Bawełniane torby ekologiczne — modny dodatek do codziennej stylizacji

Noszenie toreb 100% cotton stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Wpłynęło na to kilka czynników. Duże znaczenie ma to, że bawełnę da się łatwo dostosować do własnego stylu. Z pomocą odpowiedniego sprzętu szybko można umieścić na niej dowolny nadruk. Co prawda istnieje wiele firm, które dostarczają gotowe, już ozdobione produkty. Jeśli cenisz sobie indywidualizm, masz też możliwość zaprojektowania zdobień we własnym zakresie. W ten sposób umieścisz na torbie swój ulubiony cytat, grafikę czy wzór. Zarówno gotową torbę, jak i taką przygotowaną przez zewnętrzną firmę z łatwością zamówisz przez internet.

Bawełniane torby ekologiczne — dobry sposób na promocję marki

Bawełniane torby stały się również niezwykle popularnym gadżetem firmowym. Zaraz obok długopisów, notesów i pendrive’ów znajdują się w czołówce obecnie najpopularniejszych prezentów od przedsiębiorstw. Co najważniejsze, są wygodnym opakowaniem na taki gadżetowy „welcome pack” i można przyozdobić je logotypem w widocznym miejscu. Pozwalają zwiększyć świadomość marki i stanowią doskonały upominek dla klientów. Ważne, aby cechowały się odpowiednią trwałością i wytrzymałością na obciążenia. Wysoka jakość takich gadżetów ma znaczenie dla postrzegania firmy jako solidnej, rzetelnej i ceniącej sobie zadowolenie klienta.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium